Při toulání po foodblozích jsem se dočetla samou chválu na kuchařku Zapomenuté poklady české kuchyně, netrvalo dlouho a já si ji taky opatřila.
Venku byla odporná zima a lednička  zela téměř prázdnotou. Nabízela  kysané zelí, pár vajíček a několik plátků šunky od kosti.
Už už to vypadalo, že budu muset vylézt do arktických podmínek, abych si ulovila něco k jídlu, když tu jsem si vzpomněla na recept: Sřapačky s uzeným masem a kysaným zelím.
Nic moc zdravého, ale lepší, než prázdný břuch!

Popadla jsem tedy suroviny a pustila se do vaření.

Kdyby se někdo divil barvě jídel u surovin, kam patří mouka, pak vězte, že používám pouze celozrnou mouku.Vařila jsem pro jednu osobu, ale rozhodující bylo, kolik mi toho vyjde z jedné brambory :)
Přibližná kalkulace na porci je 15,-Kč a do půl hodinky jsem byla hotová.

Kuchařka radí:Suroviny pro šest osob:

Na těsto:
1kg brambor, 5 vajec, 250 g hrubé mouky, sůl

Na střapačky:
2 cibule, 200 g uzeného masa, 400g kysaného zelí, 100 g sádla, 80 g krupicového cukru

Syrové brambory oloupeme, nastrouháme na jemném struhadle a ještě lehce rozmixujeme. Dáme do mísy, přidáme vejce, sůl, mouku a vypracujeme vláčné těsto. Nesmí být řídké ani tuhé.
Přes síto s velkými otvory protlačujeme těsto do vroucí vody a vaříme, dokud noky nevyplavou na povrch. Pak je vyndáme a necháme okapat.
Na rozehřátém sádle zpěníme cibuli a uzené maso, přidáme pokrájené zelí. Dochutíme pepřem, solí a lehce cukrem. Přidáme noky, vše promícháme a podáváme.

Ruměnka řádí:

1. Dala jsem si vařit vodu.
2. Bramboru jsem rovnou rozmělnila v robotu.
3. Do misky jsem přidala vejce, sůl mouku a vypracovala v těsto.
4. Jakmile se mi zdálo, že má tu správnou konzistenci, začala jsem ho přes síto protlačovat do hrnce s vroucí vodou.
5. Uvařené noky jsem vytáhla a udělala si podle návodu zelí s uzeninou a cibulí a naložila si talíř.Ačkoli v jídle nepatřím mezi anorektičky, takovou kupu se mi opravdu nepodařilo do sebe nacpat, proto jsem si půlku nechala ještě na večeři. Jídlo to bylo docela dobré. Většinou, když se pokouším o tenhle druh jídel, tak je z toho spíš lepenice... Tentokrát to byla méně lepenice a jako jídlo to nebylo špatné, ale asi mi víc chutnají zeleninová jídla... Tuž, ale nějaký chlapák Střapačkami jistě nepohrdne. :)Komentáře

Oblíbené příspěvky