20. 3. 2017

Běhna záčátečnice - Plánování trasy

Varování! Článek je pouze osobní zkušeností a jako každá osobní zkušenost může být individuální. Běh a vhodnost běhu konzultujte s kvalifikovaným, certifikovaným a ověřeným odborníkem.

Občas se ráda podělím o nějakou zkušenost s běháním. Z referencí pak s zjistím, jak některé začátečníky dokáže odradit, že si nedokážou představit kudy by běhali. Jestli to nebude náročné, jestli na ně někdo nebude koukat... Hádejte, co! Zrovna před nedávnem jsem řešila potřebu nové trasy a rozhodla se podělit.Jak tedy plánuju novou trasu?

1. Rozmyslím se, co od běžecké trasy čekám. Například já potřebuju soukromí, abych si mohla pořádně zazpívat a zamávat rukama. Taky je třeba přidat nějaké převýšení.

2. Během cesty se koukám po okolí, kdy bych mohla běžet. Tu a tam změním pěší trasu. Následně pak promyslím, kudy bych tak mohla proběhnout.

3.  Vyrazím na procházku nebo projížďku na kole a kouknu, kudy by cesta odpovídala mým požadavkům.

4. Zapnu endomondo a projedu si trasu na kole.

5. Vyběhnu a podle potřeby si ubírám nebo přidávám.

6. Pokud bych si ani tak nebyla jistá, sednu za internet. Na facebooku jsou desítky skupin s lidma, kteří nemají koho na začátky běhání nebo běžců, kteří rádi poradí. Stačí se nalogovat na skupinu města a on už se někdo ozve. Jsou i specializované běžecké skupiny. Internetové stránky s plány pro začátečníky.


Hlavní je ale vyběhnout a nemusíte hned na začátku běhat. Stačí vyrazit na procházku. Jestli je vám blbý jen tak nazdařbůh se procházet, vyrazte z pejskem (vlastním, z útulku...). Časem můžete dělat procházky svižnější. Pak třeba jednu písničku zkusit uběhnout. Časem na písničkách přidávat. Takhle jsem začínala já. Jde to. Je potřeba si uvědomit, že hned po týdnu  nemůžu běhat Usain Bolt.

Žádné komentáře:

Okomentovat