Jak cestovat (vlakem) pro začátečníky

Hodně lidí se bojí cestovat vlakem. Přesun po železnici je pro ně hotovou kovbojkou, kterou žijí několik dní nebo cestu raději vzdají, než jet sami vlakem.

Přitom je cesta vlakem brnkačka. I s přestupy na autobus. Chce to jenom si osvojit pár zvyklostí a o nich si dneska povíme. Než začneme se samotným plánováním cesty, je dobré si připomenout aktuální situaci - co se zrovna děje. 

Sněhová kalamita, záplavy, přívalové deště, prudké bouřky mohou způsobit i několikahodinové zpoždění.

Období začátku/konce prázdnin, školních výletů, výlet, cest na vánoční trhy, cest z výletů o prodloužených víkendech zase vlaky napěchuje k prasknutí. Na chodbách se pak odehrávají kruté boje mezi sedícími a stojícími.

V období podzimní melancholie a konce roku je zase dost možné, že pod vlak skočí sebevrah a vybere si tu nejfrekventovanější trasu a nejfrekventovanější hodinu.

Další předvyhledáváci krok je najít si cíl cesty na mapách. Používám Mapy.cz i Google maps. Každé větší město má několik nádraží. Tím, že si projdu okolí místa, kam mířím, můžu vybrat lepší spoj.

www.idos.cz je sice super web na vyhledávání trasy, bohužel se mu vždycky nedá věřit. Je dobré si trasu ještě ověřit na stránkách dopravce.
www.cd.cz
www.regiojet.cz
www.le.cz

Kromě ověření spoje je dobré se proklikat i různými slevami, levnějšími časy atd. Například u cesty do Brna ušetřím díky včasné jízdence i 1oo kč za cestu jedním směrem.

Jakmile máme naplánovanou trasu, rezervu na zpoždění, spoj, náhradní alternativu pro případ nenadálé události na železnici, je čas se začít balit.

Ke všem nezbytnostem je vždy si třeba nabalit sebou: Papírové kapesníčky, dezinfekci, sluchátka s přehrávačem hudby a něco na čtení.

Ve veřejném prostoru se pohybuje hodně lidí, vlaková nádraží vždycky přitahovala podivíny, bezdomovce a (h)různé typy lidí.  Sluchátka a byť hraná začtenost do časopisu nám může ušetřit hodně nepříjemností.

Pokud nejste zvyklí cestovat vlakem, dorazte na nádraží dřív. Jednak vás tolik nerozhodí fronta u kasy, ale taky si budete moci v klidu najít nástupiště. Ať už se bude dít cokoli, nebojte se zeptat výpravčího nebo někoho, kdo jede stejným směrem.

Většina vlaků nabízí wifi připojení. Proto je dobré se podívat na řazení vlaku. To najdeme buď na nástupišti, v hale nebo nebo na stránkách dopravce. Připojení k internetu se hodí pro lepší orientaci během cesty, ale i jejímu rychlejšímu průběhu.

Na nástupišti je pak dobré čekat u dopravní cedule s odjezdem vlaku. Můžeme se tak kdykoli přesvědčit, že jsme správně. Další možnost kontroly je i cílová stanice, která často bývá na dveřích vlaku.

Na trase Praha-Ostrava bývají časté rezervace, občas se rezervace najde i na trase Bohumín-Brno. Je dobré si vždycky ověřit, jestli místo je místo, kam si chci sednout volné. Popřípadě odkud kam je rezervace. Jestliže je rezervace z Olomouce do Prahy a já jedu z Karviné do Ostravy, můžu si na místo bez problému sednout.

Otazníkem jsou pak místa s expresní rezervací. To znamená, že si během cesty může někdo koupit místenku a já se budu muset pakovat. Nutno zvážit sedání úměrně termínu, délce cesty... Pokud není u informací o místě místenka, ani expresní rezervace, pak se nic nebojte a sedejte.

Během cesty vás může potkat i výluka. Nic se nebojte je to super zpráva! Výluky mám ráda, protože díky nim cesta uteče rychleji. Vždycky se potuluje někde nějaký zaměstnanec, který vás navede, popřípadě se můžete k nějakému hloučku lidí co pátrají po správném nasednutí přidat a pátrat kolektivně.

Pokud  jste na trase ještě nikdy nejeli, je dobré se poradit s průvodčím, stevardem, palubním personálem, podívat se do letáčku na čas příjezdu vlaku do vaší stanice. Fajn je i znát předchozí zastávku.
Jste-li velký stresař, klidně se sbalte a jděte do chodby čekat už po zastavení v předchozí zastávce.

Vyšší dívčí je pak kontrola polohy přes GPS a sledování vlaku na trase přes internet.


Doufám, že vám předešlé řádky pomohly. Cestovat vlakem je fajn a brnkačka, tak přestaňte stresovat a ničeho se nebojte :-)

Komentáře

Oblíbené příspěvky